Civic Iasi
Civic Iasi
Civic Iasi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Liste plata Septembrie 2022
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedMier 19 Oct 2022 - 13:04 Scris de ciubotaru savasta

» S-a stins domnul Gheorghe MIHALACHI
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:35 Scris de Toto

» ANUNT trist al asociatiei
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:31 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata mai 2022
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedMier 22 Iun 2022 - 11:32 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata intretinere Aprilie 2022
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 14:07 Scris de ciubotaru savasta

» Liste intretinere Martie 2022
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 13:43 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Februarie 2022
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedVin 18 Mar 2022 - 11:03 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Ianuarie 2022
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedLun 21 Feb 2022 - 15:54 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata octombrie 2021
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedJoi 18 Noi 2021 - 17:22 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Septembrie 2021
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedLun 25 Oct 2021 - 12:55 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata august 2021
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedVin 17 Sept 2021 - 20:51 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Iulie 2021
Restantele duc la penalizari Icon_minipostedMar 17 Aug 2021 - 12:47 Scris de ciubotaru savasta

Galerie
Restantele duc la penalizari Empty
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 Restantele duc la penalizari

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Toto
Admin



masculin
Numarul mesajelor : 475
Varsta : 67
Localizare : Iasi
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 09/03/2008

Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_minipostedDum 8 Mar 2009 - 22:40

Legea 230/2007
Art. 49. -(1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma
la care s-au aplicat.

(2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este
de maximum 20 de zile calendaristice.


Normele de aplicare a legii:
Art. 25. - (1) Cotele de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, calculate pentru fiecare proprietar din condominiu, vor fi achitate de aceştia, după caz, în termen de maximum 20 de zile de la data afişării listei de plată, dată care trebuie să fie înscrisă în lista de plată respectivă. În vederea respectării termenelor legale de plată a facturilor către furnizorii de utilităţi, administratorii au obligaţia de a afişa lista de plată în termen de maximum 5 zile de la data primirii ultimei facturi expediate
prin poştă, certificată prin înscrisul de pe ştampila poştei, sau de la data confirmării de primire, în cazul transmiterii facturii prin curier/delegat. Asociaţia de proprietari poate calcula şi percepe penalizări de întârziere pentru suma neachitată, în condiţiile stabilite şi aprobate de comitetul executiv al asociaţiei de proprietari, în limitele stabilite de art. 49 alin. (1) din Legea nr. 230/2007. Suma acestora nu poate depăşi suma cotei restante la care s-a aplicat.
Sus In jos
https://scala.forumgratuit.ro
Buju




masculin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 76
Localizare : Suceava
Joburi/Distractii : Munca...
Stare de spirit : Optimist
Data de inscriere : 19/06/2009

Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Re: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_minipostedMar 30 Iun 2009 - 22:37

Vă rog frumos să-mi comunicaţi un model de sistem propriu de penalităţi
(complet) pentru orice sumă cu titlu de creanţă într-o asociaţie de proprietari.
Vă mulţumesc mult pentru sprijin.
Sus In jos
Toto
Admin



masculin
Numarul mesajelor : 475
Varsta : 67
Localizare : Iasi
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 09/03/2008

Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Re: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_minipostedMier 1 Iul 2009 - 7:17

Este publicat pe acest forum la "Documentele asociatiei "

https://scala.forumgratuit.ro/documentele-asociatiei-f34/sistemul-propriu-de-penalizari-t112.htm


SISTEMUL PROPRIU DE PENALIZĂRI
Conform Legii 230 / 2007 art. 30 alin. 1 lit. j, Comitetul Executiv al Asociatiei de Proprietari stabileşte sistemul propriu de penalizări al asociatiei pentru protejarea intereselor proprietarilor. În acest scop, comitetul executiv actualizează, stabileşte şi adoptă următoarele condiţii care fac obiectul sistemului de penalizări:
- Data scadenta a listei lunare de plată se stabileşte la 20 de zile calendaristice de la afişare, dată consemnată pe fiecare listă.
- Data de la care se aplică penalizări este prima zi după 30 de zile calendaristice de la data scadentă a listei de plată .
- Se penalizează orice sumă restantă: cota de contribuţie la cheltuielile asociaţiei, toate cheltuielile ce revin lunar proprietarului, cota-parte din reparaţii, sumele restante pentru constituirea sau actualizarea fondului de reparaţii, sumele restante la constituirea sau actualizarea fondului de rulment , sumele restante la constituirea sau actualizarea altor fonduri legal constituite , restanţe la chirii, publicitate, etc.
- Procentul aplicat în calculul penalizărilor este de 0,2 % pentru fiecare zi de întârziere;
- Valoarea penalizării nu poate depăşi valoarea restanţei asupra căreia a fost aplicată penalizarea;
- Nu se aplică penalizare la penalizare;
- Sumele încasate drept penalizări constituie fondul de penalizări din care se achită penalizările facturate de furnizori. După achitarea penalizărilor la furnizori, sumele rămase în fondul de penalizări se utilizează numai pentru lucrări de reparaţii şi întreţinere asupra părţilor de construcţie şi instalaţiilor aflate în proprietatea comuna , sau pentru cheltuieli administrative;
- Pentru proprietarii cu mari probleme sociale comitetul executiv poate stabili măsuri de ajutorare, în sensul amânării plăţii penalizărilor, a suspendării calculării acestora pe termen scurt, cu angajament scris din partea restanţierului de achitare a restanţlor la anumite termene stabilite clar. Angajamentul nerespectat va conduce la calcularea penalizarilor şi pentru perioada de suspendare.
Acest SISTEMUL PROPRIU DE PENALIZĂRI a fost aprobat în şedinţa Comitetului Executiv al Asociaţiei de Proprietari A. Panu 21 – 23, Iaşi din 02.06.2008
Sus In jos
https://scala.forumgratuit.ro
Di.MoDi

Di.MoDi


feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 72
Localizare : Deva - Hunedoara
Joburi/Distractii : însoţitor Alzeimer/distracţii amânate :D
Stare de spirit : optimistă
Data de inscriere : 12/06/2009

Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Re: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_minipostedSam 11 Iul 2009 - 23:48

Am aceeaşi problemă cu Buju (a cărui întrebare îmi permit să cred că nu aţi înţeles-o de fapt).
Am citit legea, ştiu cum se aplică penalităţile pentru restanţe, dar nu reuşesc să imaginez un model de repartizare a facturilor de penalităţi în aşa fel, încât acestea să cadă în sarcina restanţierilor - care de fapt le-au cauzat - şi care sunt mereu alţii, nu aceeaşi...
Necazul este, că furnizorii încasează facturile în ordine cronologică indiferent că sunt emise pentru utilităţile consumate sau pentru calculul penalităţilor de întârziere. Plătind facturile de penalităţi, automat nu mai am bani pentru cele curente, ceea ce generează noi penalităţi... în acest fel, finalmente, cei care sunt buni platnici, ajung să suporte penalităţile provocate de răii platnici Sad
Îmi sparg capul de câteva zile să găsesc o modalitate de evita acest lucru, dar cel puţin până acum n-am reuşit s-o aflu. în plus, aş vrea să pot cumva repartiza penalităţile facturate astfel, încât să apară pe Lista de cheltuieli, încărcând contul numai celor care le provoacă, dar programul de evidenţă, nu are aşa ceva (cel puţin al nostru nu are)Sad
Oare mă puteţi sfătui cum să procedez ?
Sus In jos
Adrian

Adrian


masculin
Numarul mesajelor : 97
Localizare : Iasi
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 15/12/2008

Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Re: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_minipostedDum 12 Iul 2009 - 9:34

Faceti, va rog o distinctie intre sistemul propriu de penalizari adoptat de asociatie si penalizarile aplicate de furnizor pe facturi.
Sistemul propriu se aplica indiferent ca aveti de plata penalizari catre furnizori (platiti penalizarile din acesti bani ), sau nu aveti penalizari facturate de furnizori (banii incasati de dv ca penalizari raman in fondul de penalizari al asociatiei si se folosesc conform legii ).
Legea specifica faptul ca "asociatia poate adopta un sistem de penalizari" , nu este obligatoriu.
De aceea tot legea specifica faptul ca penalizarile facturate de furnizori se recupereaza de la restantieri sau de la persoanele vinovate ( de exemplu administratorul care nu a achitat factura in termen avand bani in cont ). Dar atentie, aceasta prevedere se aplica asociatiilor care nu au adoptat un sistem propriu de penalizari. Nu pot functiona in acelasi timp cele 2 moduri de aplicare a penalizarilor.

Cateva sugestii pentru a face fata situatiei dv:
- mariti fondul de rulment
- constituiti fond de reparatii
- constituiti fond special
- micsorati perioada scadentei afisata pe liste care este de maxim 20 zile ceea ce poate fi si 1 zi.
Luati aceste masuri conform legii prin hotarare a adunarii generale sau decizie a comitetului, afisati sa stie toti proprietarii, trimiteti notificari restantierilor, faceti angajamente de plata, etc
Sus In jos
Di.MoDi

Di.MoDi


feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 72
Localizare : Deva - Hunedoara
Joburi/Distractii : însoţitor Alzeimer/distracţii amânate :D
Stare de spirit : optimistă
Data de inscriere : 12/06/2009

Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Re: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_minipostedDum 12 Iul 2009 - 14:52

La penalităţile aplicate de furnizori mă refer şi eu ! Evident că normal ar fi, să le recuperezi de la cei care le-au cauzat (recte de la răii platnici). Dar cum amaru ei de treabă să ţin evidenţa acestora, când ei se schimbă de la o lună la alta ?!?! :O Mă rog... sunt câţiva "consacraţi", dar în general, ceilalţi sunt care când ... Am întocmit un registru de penalizări (cu sumele restante şi penalităţile aferente acestora), dar e o muncă de chinez tâmpit să verifici cine era restant în perioada la care se referă factura de penalităţi (mai ales că nici registrul cu pricina nu-l completa nimeni înaintea mea ! Sad
Pe de altă parte, nu s-a constituit nici un fel de fond de penalităţi sau rulment sau de altă natură până acum, deci nu am de unde să iau sumele necesare plăţii penalităţilor, decât din încasările curente, astfel că plătind penalităţile, rămân cu restanţe la plăţile curente ... şi uite aşa. o întreagă babilonie !Sad
Chiar nu reuşesc să găsesc o soluţie, de aceea vă tot "asupresc" Smile
Sus In jos
Di.MoDi

Di.MoDi


feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 72
Localizare : Deva - Hunedoara
Joburi/Distractii : însoţitor Alzeimer/distracţii amânate :D
Stare de spirit : optimistă
Data de inscriere : 12/06/2009

Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Re: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_minipostedDum 12 Iul 2009 - 14:55

Ups! am recitit mesajul dvs de azi dimineaţă şi abia acum am remarcat ceva: Trebuie să înţeleg că dacă avem instituit un sistem propriu de penalităţi nu mai putem recupera valoarea facturilor de penalizare de la restanţieri? :O
Sus In jos
Adrian

Adrian


masculin
Numarul mesajelor : 97
Localizare : Iasi
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 15/12/2008

Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Re: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_minipostedLun 13 Iul 2009 - 15:52

Pai daca aveti un sistem propriu de penalizari , ce faceti cu el ? Pe baza lui calculati penalizari pentru toti proprietarii care au restante exact asa cum ati stabilit prin sistemul propriu de penalizari.
Ati incasat banii de la proprietarii restantieri pe baza acestui sistem de penalizari, e foarte bine ! . Ce faceti cu banii? Achitati penalizarile facturate de catre furnizori. Ce va ramane este fond al asociatiei si-l puteti pastra sau repartiza la fondul de reparatii.
Asadar raspunsul la intrebarea dv este : tocmai pe baza acestui sistem de penalizari puteti recupera penalizarile pentru achita facturile penalizatoare la furnizori. Legea ne-a creat posibilitatea sa aplicam penalizari prin acest sistem propriu indiferent ca avem de platit penalizari sau nu catre furnizori.
Altfel daca nu am adoptat un sistem propriu de penalizari, tot legea ne permite sa recuperam penalizarile de la cei care sunt restantieri dar numai in limita sumelor si procentelor de penalizare aplicate de catre furnizori.
Sus In jos
Di.MoDi

Di.MoDi


feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 72
Localizare : Deva - Hunedoara
Joburi/Distractii : însoţitor Alzeimer/distracţii amânate :D
Stare de spirit : optimistă
Data de inscriere : 12/06/2009

Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Re: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_minipostedLun 13 Iul 2009 - 17:42

Mda... teoretic, aveti dreptate, doar că... exista din nou nenorocitul ăla de "dar" Smile Sistemul de penalizări e bun şi minunat ... însa de-abia ce l-am instituit (cu "binecuvântările" de rigoare ale celor vizaţi)... de încasat încă n-am apucat să încasăm mare lucru... restantierii "de elită" sunt în continuare restanţieri, nici vorbă să achite ceva (taxe sau penalizări), iar ceilalti sunt insinifianţi... am aflat aseară că există pe undeva o prevedere legală care spune că în relaţiile cu persoane fizice, (cum e cazul celor dintre Asociaţie şi proprietarii din cadrul ei), penalizările se încasează prioritar, lăsând la urmă taxele curente ... încerc să-i dau de urmă, pentru a impune acest procedeu, deoarece, cam toţi, tind să achite întâi taxele în sine, amânând sine-die achitarea penalităţilor. tot ce am reuşit în aceste 3 luni, decând mă ocup de Asociaţie, a fost să ajung la zi cu plata furnizorilor mai mici, rămânând cu restanţe consistente doar la furnizorul de agent termic. Iar acesta, aşa cum v-am mai spus, încasează facturile în ordinea emiterii. De pildă în luna trecută am plătit doar o ditamai factură de penalizări şi mai nimic din contravaloarea celor de utilităţi. Uff! cred că v-am ameţit cu problemele mele Sad îmi cer scuze !
Realitatea este că eu personal, n-am avut niciodată datorii şi acum sunt puţin descumpănită de cuantumul datoriilor Asociaţiei noastre Shocked
Sus In jos
Adrian

Adrian


masculin
Numarul mesajelor : 97
Localizare : Iasi
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 15/12/2008

Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Re: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_minipostedLun 13 Iul 2009 - 22:18

Pana la adunarea generala comitetul poate lua scurt decizia de calculare si afisare pe lista a fondului de rulment la nivelul sumei celei mai mari de plata in anul trecut. Asa poate mai incasati ceva. La adunarea generala pe, care o puteti convoca in toamana pentru a aproba bugetul de venituri si cheltuieli pentru anul 2010 , putei stabili cresterea fondului de rulment, stabilirea unui fond de reparatii, constituirea altor fonduri. In acest timp deschideti actiuni in instanta pentru restantieri. Amenintati-i cu oprirea utilitatilor la modul nindividual. Cereti sprijinul furnizorului de agent termic sa va ajute in recuperarea debitelor de la proprietari . Furnizorul poate sa va reprezinte in instanta ca au juristii lor si nu va costa nimic.
Sus In jos
Di.MoDi

Di.MoDi


feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 72
Localizare : Deva - Hunedoara
Joburi/Distractii : însoţitor Alzeimer/distracţii amânate :D
Stare de spirit : optimistă
Data de inscriere : 12/06/2009

Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Re: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_minipostedMar 14 Iul 2009 - 13:09

Nu pot sista furnizarea utilităţilor pe un apartament, decât numai pe coloana întreagă... altfel îi văduveam eu demult pe rău platnici, de apă caldă sau chiar şi de căldură ...
Cu chemarea în judecată am iniţiat acţiunea doar pentru 2 persoane (cu taxe neachitate de 1 şi respectiv 4 ani !!!) cărora le-am făcut notificări şi care rapid mi-au promis în scris că-şi vor achita datoriile ... când îşi vor vinde apartamentele că altcum n-au de unde Sad Ceilalti , aşa cum v-am spus, sunt mai mărunţi şi în continuă schimbare (cred că, la majoritatea, e mai degrabă vorba de indolenţă decât de lipsuri) Dar îi vindec eu de lene, că stau "de gardă" lângă administratoare în zilele de încasări şi-s cu gura pe ei, mai abitir ca o soacră Wink)
Chiar mâine convoc Comitetul (cred că i-am înnebunit), şi afişăm acum, odată cu noile taxe, Fondul de rulment, poate, poate .... Nu pot pune şi alte fonduri că-mi ridic locatarii în cap ... şi aşa spun deja că sufăr de "şedinţomanie" (convoc sedinţe de comitet si de cenzori lunare), vor spune că m-am dilit cu totul ! Wink)
În orice caz, vă mulţumesc din suflet, pentru idei ... chiar nu mai ştiam încotro s-apuc Smile
Să vedem ce ne mai aduce viitorul :-<
Sus In jos
Continut sponsorizat





Restantele duc la penalizari Empty
MesajSubiect: Re: Restantele duc la penalizari   Restantele duc la penalizari Icon_miniposted

Sus In jos
 
Restantele duc la penalizari
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sistemul propriu de penalizari
» Calcul penalizari

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Civic Iasi :: Asociatia de proprietari :: Locative-
Mergi direct la: