Civic Iasi
Civic Iasi
Civic Iasi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Liste plata Septembrie 2022
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedMier 19 Oct 2022 - 13:04 Scris de ciubotaru savasta

» S-a stins domnul Gheorghe MIHALACHI
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:35 Scris de Toto

» ANUNT trist al asociatiei
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:31 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata mai 2022
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedMier 22 Iun 2022 - 11:32 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata intretinere Aprilie 2022
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 14:07 Scris de ciubotaru savasta

» Liste intretinere Martie 2022
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 13:43 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Februarie 2022
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedVin 18 Mar 2022 - 11:03 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Ianuarie 2022
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedLun 21 Feb 2022 - 15:54 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata octombrie 2021
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedJoi 18 Noi 2021 - 17:22 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Septembrie 2021
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedLun 25 Oct 2021 - 12:55 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata august 2021
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedVin 17 Sept 2021 - 20:51 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Iulie 2021
Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedMar 17 Aug 2021 - 12:47 Scris de ciubotaru savasta

Galerie
Renovare apartament si cateva intrebari Empty
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar

 

 Renovare apartament si cateva intrebari

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Facturi Hala




masculin
Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 09/06/2015

Renovare apartament si cateva intrebari Empty
MesajSubiect: Renovare apartament si cateva intrebari   Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedMar 23 Iun 2015 - 10:39

Buna ziua,

Sunt nou-proprietar intr-unul din blocurile pe care le administrati, si anume 7 Nov Sc A.

In primul rand vreau sa va felicit pentru initiativa, pentru acest forum, este extrem de util si sa zicem.. aproape unic pe la noi.

Apoi as mai avea ceva intrebari si anume:

-Daca vreau loc de parcare in curtea interioara a blocului cu cine vorbesc, sau unde se depun documentele?
-Locurile de parcare de la subsol cine le administreaza? avem access la ele?
-De pe balcon pot iesi pe o terasa, cred ca is cam singurul, daca as vrea sa o amenajez, cine aproba lucrurile astea? un covor de iarba sintetic si eventual niste flori/copacei in ghiveci..

Nu in ultimul rand, apartamentul am inceput sa il renovez ca era dezastru, sper ca va fi ok ca o sa bocaneasca firma de constructii vreo 2 saptamani in contextul in care voi respecta programul de 08:00-13:00 si 16:00-22:00. Apartamenul e la etajul 1, cu numarul 4.

Va multumesc.
Sus In jos
Toto
Admin



masculin
Numarul mesajelor : 475
Varsta : 67
Localizare : Iasi
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 09/03/2008

Renovare apartament si cateva intrebari Empty
MesajSubiect: Re: Renovare apartament si cateva intrebari   Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedMar 23 Iun 2015 - 23:29

Buna seara si multumim pentru aprecieri.

- Deocamdata nu avem locuri de parcare in administrarea asociatiei dar este posibil sa avem in cateva luni. Spun asta pentru ca am inaintat o documentatie la primarie la inceputul anului 2015 prin care am solicitat ca spatiul din curtea interioara si cel din demislolul circulabil sa fie dat in administrarea asociatiei pentru amenajarea a aproximativ 70 locuri de parcare. Costul amenajarii este de aproximativ 500 lei / loc.  
In vara anului 2014 am anuntat proprietarii interesati de locuri de parcare sa se inscrie cu datele pe un tabel la asociatie. Pana la sfarsitul anului 2014 au solicitat locuri de parcare peste 80 de proprietari.
Astazi am informatia, inca neoficial, ca primaria (consiliul municipal) ar fi aprobat solicitarea noastra cu unele modificari. Probabil in urmatoarele 30 de zile vom primi decizia in mod oficial.

- Acum in curtea interioara si in demisol intra cine vrea si parcheaza unde vrea.

- De pe balcon puteti iesi pe terasa care acopera spatiile comerciale de sub apartamentul dumneavoastra dar aceaste terase (ca toate celelalte) sunt terase NECIRCULABILE din constructie. Asta inseamna ca nu avem voie sa circulam pe ele, ca nu rezista la presiuni s.a.m.d. Dar sigur ca mai sunt vecini ce-si pun acolo ghivecele de flori, mai circula pe terase si asa se degradeaza mult mai repede. De aceea am fost nevoiti sa facem acum cateva zile lucrari de hidroizolatie a terasei de dinspre RC-Star si ne-a costat aproximativ 6000 lei (60 mil lei vechi). 
Cat priveste amenajarea tip gradina, spatiu verde... mai sunt si alti proprietari ce au asemenea solicitari dar, deocamdata, nu am reusit sa gasim o solutie acceptabila de majoritatea. Problema ramane in discutie si poate o vom materializa daca gasim solutia cea ,ai buna.

Daca renovati apartamentul, va rog sa anuntati la asociatie, apoi vecinii, sa supravegheati lucratorii, sa folositi cu grija liftul, sa faceti curat pe hol si scari daca raman resturi de materiale...
Daca faceti cumva modificari constructive (pereti, instaltii), luati legatura cu administratorul, cu presedintele care va pot indruma daca trebuie sau nu autorizatii, avize, aprobari...
Cat priveste programul de lucru, aveti avantajul ca sunteti la primul etaj. Acum sub apartamentul dv este un spatiu comercial nefolosit si nu deranjati pe nimeni. Dar discutati totusi si scuzati-va fata de vecinii de pe palier pentru eventualul disconfort.

 Va astept pe la asociatie. De regula sunt acolo dimineata intre 9 si 11 de luni pana vineri.
O seara buna si sa stapaniti sanatosi apartamentul!
A. T.
Sus In jos
https://scala.forumgratuit.ro
LollysBea




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 09/07/2015

Renovare apartament si cateva intrebari Empty
MesajSubiect: Re: Renovare apartament si cateva intrebari   Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedJoi 9 Iul 2015 - 9:37

cate probleme, stti la case!
Sus In jos
Toto
Admin



masculin
Numarul mesajelor : 475
Varsta : 67
Localizare : Iasi
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 09/03/2008

Renovare apartament si cateva intrebari Empty
MesajSubiect: Re: Renovare apartament si cateva intrebari   Renovare apartament si cateva intrebari Icon_minipostedVin 10 Iul 2015 - 14:14

Oare daca vecinul meu sau eu ma mut la casa, asa cum spuneti, se rezolva problemele din bloc, din asociatiile de proprietari?
Sigur vor cumara altii apartamentul si problemele de gestionat sunt in continuare in asociatie. Asa cum omul gospodar are de treaba permanent la casa, la curte, la villa sau palatul sau, tot asa si in blocurile de locuinte sunt activitati permanente.
Iar noi incercam sa le rezolvam cat mai corect, legal si eficient.
Sus In jos
https://scala.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Renovare apartament si cateva intrebari Empty
MesajSubiect: Re: Renovare apartament si cateva intrebari   Renovare apartament si cateva intrebari Icon_miniposted

Sus In jos
 
Renovare apartament si cateva intrebari
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Inchiriez apartament
» Inchiriez apartament
» Cumpar apartament
» Accesul in apartament
» Vand apartament

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Civic Iasi :: Asociatia de proprietari :: Locative-
Mergi direct la: