Civic Iasi
Civic Iasi
Civic Iasi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Liste plata Septembrie 2022
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedMier 19 Oct 2022 - 13:04 Scris de ciubotaru savasta

» S-a stins domnul Gheorghe MIHALACHI
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:35 Scris de Toto

» ANUNT trist al asociatiei
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:31 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata mai 2022
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedMier 22 Iun 2022 - 11:32 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata intretinere Aprilie 2022
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 14:07 Scris de ciubotaru savasta

» Liste intretinere Martie 2022
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 13:43 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Februarie 2022
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedVin 18 Mar 2022 - 11:03 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Ianuarie 2022
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedLun 21 Feb 2022 - 15:54 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata octombrie 2021
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedJoi 18 Noi 2021 - 17:22 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Septembrie 2021
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedLun 25 Oct 2021 - 12:55 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata august 2021
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedVin 17 Sept 2021 - 20:51 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Iulie 2021
Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedMar 17 Aug 2021 - 12:47 Scris de ciubotaru savasta

Galerie
Acte infiintare/modificare asociatie Empty
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar

 

 Acte infiintare/modificare asociatie

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
MANEALO




masculin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 67
Localizare : Iasi,Nicolina-CUG
Data de inscriere : 04/02/2011

Acte infiintare/modificare asociatie Empty
MesajSubiect: Acte infiintare/modificare asociatie   Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedVin 4 Feb 2011 - 12:48

de ce la depunerea actelor la judecatorul delegat de pe langa primaria Iasi,este nevoie de copii cu transcrierea contactului de vinzare-cumparare ?unii le au ,unii nu.cei din urma nu au voie sa se asocieze ?cine reglementeaza ce acte trebuie prezentate judecatorului delegat ?
Sus In jos
Toto
Admin



masculin
Numarul mesajelor : 475
Varsta : 67
Localizare : Iasi
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 09/03/2008

Acte infiintare/modificare asociatie Empty
MesajSubiect: Re: Acte infiintare/modificare asociatie   Acte infiintare/modificare asociatie Icon_minipostedVin 4 Feb 2011 - 13:58

La judecatorul delegat din cladirea Primariei se depun acte pentru a obtine o incheiere judecatoreasac la infiintarea asociatiei sau pe parcurs pentru a modifica statutul, adresa asociatiei sau alte date relevante, conform legislatiei.
Documentele necesare sunt afisate pe usa judecatorului delegat. Dar, in functie de situatie, de ceea ce doriti sa faceti, aceste documente mai difera putin de la caz la caz.

De exemplu, acum aproape 2 ani am modificat statutul asociatiei (l-am facut in conformitate cu prevederile legii 230/2007), care era din anul 1997. am schimbat totodata denumirea asociatiei si adresa sediului asociatiei. Am obtinut intr-o sapatamana dupa depunerea tuturor actelor o noua "incheiere".
Nu ni s-au solicitat actele de proprietate ale apartamentelor. S-a verificat noul statut, procesul verbal al adunarii generale, semnatura a 2/3 din numarul proprieatarilor, declaratia presedintelui, vechiul statut...

Nu am auzit sa se solicite la judecatorul delegat "copii cu transcrierea contactului de vinzare-cumparare", cum spuneti dv. Se depun poate la dosar copii (xerox) ale actelor de proprietate pe care, conform legii, toti proprietarii sunt obligati sa le depuna la asociatie.

Acum, eu nu inteleg, cum pot fi unii proprietari fara a avea acte de proprietate!?
Totusi legea prevede ca asociatia se poate constitui cu acordul a jumatate plus unul din numarul proprietarilor dintr-un condominiu (scara, bloc...).
Cei care nu vor, nu au actele, nu sunt de gasit pentru a participa la adunare sau pentru a-si da acordul scris, pot oricand, dupa infiintarea asociatiei sa se inscrie in asociatie printr-o simpla cerere, devenind membri cu drepturi depline. Si tot pe parcurs pot depune copii ale actelor de proprietate la asociatie.

Cititi in legea 230/2007 si HG 1588/2007 (normele legii), in prima parte a acestora si-o sa gasiti amanunte despre procedurile si actele necesare.
Apoi mergeti la judecatorul delegat si va mai indruma. Noi cand am facut acea modificare, acum aproape 2 ani am fost de mai multe ori cu actele acolo. De fiecare data se mai gasea cate ceva in neregula. Luam dosarele inapoi si veneam iar peste 2-3 saptamani cand era de serviciu acelasi judecator... a durat mai bine de 3 luni pana au fost dosarele in regula. Atunci au fost inregistrate oficial si intr-o saptamana am primit noua "incheiere".
Sus In jos
https://scala.forumgratuit.ro
 
Acte infiintare/modificare asociatie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Un bloc "fara stapan" - ce e de facut ?
» Sponsorizare asociatie
» Cainii in asociatie
» Cenzor din asociatie sau din afara asociatiei?
» cine poate fi administrator de asociatie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Civic Iasi :: Asociatia de proprietari :: Locative-
Mergi direct la: