Civic Iasi
Civic Iasi
Civic Iasi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Liste plata Septembrie 2022
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedMier 19 Oct 2022 - 13:04 Scris de ciubotaru savasta

» S-a stins domnul Gheorghe MIHALACHI
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:35 Scris de Toto

» ANUNT trist al asociatiei
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:31 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata mai 2022
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedMier 22 Iun 2022 - 11:32 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata intretinere Aprilie 2022
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 14:07 Scris de ciubotaru savasta

» Liste intretinere Martie 2022
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 13:43 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Februarie 2022
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedVin 18 Mar 2022 - 11:03 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Ianuarie 2022
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedLun 21 Feb 2022 - 15:54 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata octombrie 2021
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedJoi 18 Noi 2021 - 17:22 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Septembrie 2021
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedLun 25 Oct 2021 - 12:55 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata august 2021
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedVin 17 Sept 2021 - 20:51 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Iulie 2021
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedMar 17 Aug 2021 - 12:47 Scris de ciubotaru savasta

Galerie
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Empty
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar

 

 repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere

In jos 
AutorMesaj
stelica
Vizitator




repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Empty
MesajSubiect: repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere   repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedMar 22 Iun 2010 - 3:19

Ma confrunt cu urmatoarele doua situatii - solicit sprijin in rezolvarea acestora
1) de cativa ani am intr-o propritate o persoana care locuieste acolo, intr-un bloc de garsoniere. Cam de un an de zile administratorul m-a trecut la intretinere cu doua persoane. Cand l-am intrebat de sunt trecut cu doua persoane, s-a justificat ca a mai vazut el la balcon cate o rufa la uscat care ar fi fost de dama si ca sigur locuiesc doua persoane. L-am intrebat daca are vreun document scris in acest sens, o constatare, ceva, o reclamatie a vreunui vecin. Mi-a dat acelasi raspuns , ca a vazut el la balcon...Ma hotarasem sa nu mai platesc, pana nu clarific situatia in vreun fel, insa recent am fost conditionat de plata integrala a datoriilor cu ocazia montarii apometrelor la intrarea in gorsoniera (alimentare cu apa pe casa scarii) - se mai pot recupera banii platiti in cazul in care voi avea castig de cauza?
2) Sa zicem ca toate sunt in regula cu nr. de persoane - vi se pare corect ca pierderile din reteaua de alimentare cu apa pe o scara de bloc sa fie impartite doar la nr de locatari care nu si-au pus apometru ( fac precizarea ca la intrarea in scara exista apometru general, unii locatari si-au montat apometre, iar altii nu si pierderile pot fi cauzate de vechimea instalatiei sanitare de dupa apometrul general pana la consumatorul final). Eu zic ca nu, dar nici nu am solutie. Sa va dau un exemplu - sa zicem ca toti locatarii si-au montat apometre individuale atunci cine mai suporta pierderile din retea?(diferenta dintre apometrul general si totalul apometrelor individuale)
Sus In jos
Toto
Admin



masculin
Numarul mesajelor : 475
Varsta : 67
Localizare : Iasi
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 09/03/2008

repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Empty
MesajSubiect: Re: repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere   repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere Icon_minipostedMar 22 Iun 2010 - 23:16

1. Conform legii trebuia sa comntestati suma de plata in termen de 10 zile de la afisarea listei. Ori dumneavoastra spuneti ca v-a trecut cu 2 persoane de acum un anu. Pai nu ati fost lunar, dumneavoastra sau chiriasul sa plateasca la asociatie? chiriasul nu a observat ca plateste pentru 2 persoane in loc de una?
Sau sunteti (dv , chiriasul) restantier de un an de zile?
Puteti incerca recuperarea sumelor trecute pentru o persoana in plus, prin instanta, dar depinde de suma, daca merita sau nu. Apoi va trebuiesc dovezi ca ati contestat in scris lunar, martori etc.
2. Solutia este ca fiecare sa-si instaleze cat mai repede apometre individuale. Chiar daca sunt pierderi pe coloane, diferentele fata de apometrul de bransament vor fi cu siguranta mai mici. Aceasta deoarece fiecare va fi grijuliu cu apa consumata. Acum unii care nu au apometre pot sa mai uite apa deschisa, robinetii mai pot picura pentru ca nu se masoara la ei in casa. Cand ar avea apometru individual ar fi atent.
Eu am uitat intr-o seara apa deschisa "la junatate" ca a sunat un telefon. Am vorbit 15 minute si-apoi am uitat de apa. Dimineata am constatat ca-i apa deschisa si 9 m.c diferenta de consum. Si-am platit-o ca am apometru. Daca nu aveam nu plateam decat o mica parte ca se impartea si la altii.
Sus In jos
https://scala.forumgratuit.ro
 
repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Repartizare cheltuieli
» locatari fara pic de bun simt...
» Diferente apometru-lista plata
» Cheltuieli cu reparatia liftului
» Un bloc "fara stapan" - ce e de facut ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Civic Iasi :: Asociatia de proprietari :: Locative-
Mergi direct la: