Civic Iasi

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» liste plata iunie 2017
Ieri la 17:49 Scris de ciubotaru savasta

» Lista plata iulie 2017
Vin 21 Iul 2017 - 11:09 Scris de ciubotaru savasta

» Lista plata mai 2017
Lun 19 Iun 2017 - 9:56 Scris de ciubotaru savasta

» Lista plata aprilie 2017
Lun 22 Mai 2017 - 18:04 Scris de ciubotaru savasta

» Lista plata martie 2017
Vin 21 Apr 2017 - 10:35 Scris de ciubotaru savasta

» Vand apartament
Dum 2 Apr 2017 - 13:55 Scris de Toto

» Lista de plata februarie 2017
Mier 29 Mar 2017 - 15:20 Scris de Toto

» Furnizarea apei potabile va fi întreruptă pe străzile G.Ureche și A.Panu (parțial)
Lun 13 Mar 2017 - 10:03 Scris de Toto

» Caut sa cumpar apartament in zona
Mier 1 Mar 2017 - 17:29 Scris de Bogdanvuza

» Lista de plata ianuarie 2017
Lun 27 Feb 2017 - 11:26 Scris de Toto

» Lista de plata decembrie 2016
Joi 26 Ian 2017 - 8:35 Scris de Toto

» Lista de plata noiembrie 2016
Vin 23 Dec 2016 - 8:56 Scris de Toto

August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar

Distribuiți | 

repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
stelica
Vizitator

MesajSubiect: repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere   Mar 22 Iun 2010 - 3:19

Ma confrunt cu urmatoarele doua situatii - solicit sprijin in rezolvarea acestora
1) de cativa ani am intr-o propritate o persoana care locuieste acolo, intr-un bloc de garsoniere. Cam de un an de zile administratorul m-a trecut la intretinere cu doua persoane. Cand l-am intrebat de sunt trecut cu doua persoane, s-a justificat ca a mai vazut el la balcon cate o rufa la uscat care ar fi fost de dama si ca sigur locuiesc doua persoane. L-am intrebat daca are vreun document scris in acest sens, o constatare, ceva, o reclamatie a vreunui vecin. Mi-a dat acelasi raspuns , ca a vazut el la balcon...Ma hotarasem sa nu mai platesc, pana nu clarific situatia in vreun fel, insa recent am fost conditionat de plata integrala a datoriilor cu ocazia montarii apometrelor la intrarea in gorsoniera (alimentare cu apa pe casa scarii) - se mai pot recupera banii platiti in cazul in care voi avea castig de cauza?
2) Sa zicem ca toate sunt in regula cu nr. de persoane - vi se pare corect ca pierderile din reteaua de alimentare cu apa pe o scara de bloc sa fie impartite doar la nr de locatari care nu si-au pus apometru ( fac precizarea ca la intrarea in scara exista apometru general, unii locatari si-au montat apometre, iar altii nu si pierderile pot fi cauzate de vechimea instalatiei sanitare de dupa apometrul general pana la consumatorul final). Eu zic ca nu, dar nici nu am solutie. Sa va dau un exemplu - sa zicem ca toti locatarii si-au montat apometre individuale atunci cine mai suporta pierderile din retea?(diferenta dintre apometrul general si totalul apometrelor individuale)
Sus In jos
Toto
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 474
Varsta : 60
Localizare : Iasi
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 09/03/2008

MesajSubiect: Re: repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere   Mar 22 Iun 2010 - 23:16

1. Conform legii trebuia sa comntestati suma de plata in termen de 10 zile de la afisarea listei. Ori dumneavoastra spuneti ca v-a trecut cu 2 persoane de acum un anu. Pai nu ati fost lunar, dumneavoastra sau chiriasul sa plateasca la asociatie? chiriasul nu a observat ca plateste pentru 2 persoane in loc de una?
Sau sunteti (dv , chiriasul) restantier de un an de zile?
Puteti incerca recuperarea sumelor trecute pentru o persoana in plus, prin instanta, dar depinde de suma, daca merita sau nu. Apoi va trebuiesc dovezi ca ati contestat in scris lunar, martori etc.
2. Solutia este ca fiecare sa-si instaleze cat mai repede apometre individuale. Chiar daca sunt pierderi pe coloane, diferentele fata de apometrul de bransament vor fi cu siguranta mai mici. Aceasta deoarece fiecare va fi grijuliu cu apa consumata. Acum unii care nu au apometre pot sa mai uite apa deschisa, robinetii mai pot picura pentru ca nu se masoara la ei in casa. Cand ar avea apometru individual ar fi atent.
Eu am uitat intr-o seara apa deschisa "la junatate" ca a sunat un telefon. Am vorbit 15 minute si-apoi am uitat de apa. Dimineata am constatat ca-i apa deschisa si 9 m.c diferenta de consum. Si-am platit-o ca am apometru. Daca nu aveam nu plateam decat o mica parte ca se impartea si la altii.

repartizare cheltuieli apa locatari fara apometru + nr. persoane intretinere
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Civic Iasi :: Asociatia de proprietari :: Locative-
Mergi direct la: