Civic Iasi
Civic Iasi
Civic Iasi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Liste plata Septembrie 2022
Cainii in asociatie Icon_minipostedMier 19 Oct 2022 - 13:04 Scris de ciubotaru savasta

» S-a stins domnul Gheorghe MIHALACHI
Cainii in asociatie Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:35 Scris de Toto

» ANUNT trist al asociatiei
Cainii in asociatie Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:31 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata mai 2022
Cainii in asociatie Icon_minipostedMier 22 Iun 2022 - 11:32 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata intretinere Aprilie 2022
Cainii in asociatie Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 14:07 Scris de ciubotaru savasta

» Liste intretinere Martie 2022
Cainii in asociatie Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 13:43 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Februarie 2022
Cainii in asociatie Icon_minipostedVin 18 Mar 2022 - 11:03 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Ianuarie 2022
Cainii in asociatie Icon_minipostedLun 21 Feb 2022 - 15:54 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata octombrie 2021
Cainii in asociatie Icon_minipostedJoi 18 Noi 2021 - 17:22 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Septembrie 2021
Cainii in asociatie Icon_minipostedLun 25 Oct 2021 - 12:55 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata august 2021
Cainii in asociatie Icon_minipostedVin 17 Sept 2021 - 20:51 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Iulie 2021
Cainii in asociatie Icon_minipostedMar 17 Aug 2021 - 12:47 Scris de ciubotaru savasta

Galerie
Cainii in asociatie Empty
Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar

 

 Cainii in asociatie

In jos 
+4
duracell
david
absolutep0wer
Adrian
8 participanți
AutorMesaj
Amuzant
Vizitator




Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Cainii in asociatie   Cainii in asociatie Icon_minipostedDum 8 Mar 2009 - 17:24

Ce se intampla in alte asociatii!!!

Vara trecuta am dus un catel sa stea vreo 2 saptamani la matusa mea...Am vorbit sa fie scazut catelul de la plata pe motiv ca nu a locuit efectiv cu noi perioada prevazuta de lege. Raspunsul primit a fost dezgustator...mi-au cerut sa aduc un document de la asociatia de proprietari a matusii (sta la bloc ca si mine) din care sa reiasa ca acel catel a locuit la ea, ceea ce era imposibil de realizat din moment ce la asociatia ei de proprietari cainii nu sunt pusi la plata....Neavand acea dovada cainele meu nu fost scos de la plata.....MOTIVATIA ESTE FFF SIMPLA: OAMENII SE SCAD DE LA PLATA IN BAZA UNEI CERERI SI A UNUI ACT DOVEDITOR...LA FEL SE INTAMPLA SI IN CAZUL CAINILOR....!!!Desi am adus argumente solide ca unele persoane au fost scazute de la plata doar in baza unei cereri fara a li se cere dovada, nu am avut castig de cauza... Spune-ti-mi voi unde-i oare DREPTATEA?CUM SE APLICA LEGEA IN ZILELE NOASTRE?Mi-am vazut de trebea mea ce era sa fac si am platit pt cainele care efectiv nu a stat acolo.....
Sus In jos
Caine vb
Vizitator




Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Caine mort la fam Pralea   Cainii in asociatie Icon_minipostedJoi 26 Mar 2009 - 23:25

In blocul Muntenia la scara A a murit un caine al doamnei Pralea. Cati mai are ?
Sus In jos
Adrian

Adrian


masculin
Numarul mesajelor : 97
Localizare : Iasi
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 15/12/2008

Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Re: Cainii in asociatie   Cainii in asociatie Icon_minipostedJoi 2 Apr 2009 - 20:44

Avem reclamatii de la vecini referitor la cainii doamnei Pralea. Trebuie sa stiti ca d-na Pralea s-a pans anul trecut la asociatie de unii vecini care nu-i suporta cainii.
Ca sa ne lamurim trebuie sa facem demersuri la autoritati (asa cum s-a facut anul trecut cu d-na Ciopate). Daca acesti caini (mai are doar 3 dupa moartea celui de-al 4-lea) sunt tinuti in apartament in conditii normale de igiena sau nu , atat pentru ei cat si pentru locatari, vor stabili cei pe care o sa-i sesizam. Oricum ceva masuri se vor lua.
Sus In jos
Adrian

Adrian


masculin
Numarul mesajelor : 97
Localizare : Iasi
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 15/12/2008

Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Re: Cainii in asociatie   Cainii in asociatie Icon_minipostedVin 1 Mai 2009 - 8:24

Pe 30 aprilie 2009 a venit o echipa din cadrul Directiei de control in sanatate publica din DSP Iasi in urma sesizarii facute catre aceasta institutie.
Dicutand cu dl. Pralea acasa si apoi la sediul asociatiei cu d-na Pralea au cosemnat intr-un proces verbal urmatoarele:
- Familia Prale detine in apartament 3 caini
- Discutiile s-au purtat prin usa intredeschisa, fara a fi acceptata intrarea in apartament, putandu-se constata un miros greu de suportat
- S-a atras atentia asupra necesitatii efectuarii curateniei in apartament pentru a elimina disconfortul creat vecinilor
- Dl si d-na Pralea au promis ca cel mai tarziu pe 15 mai 2009 vor muta cainii in alta locatie (o sa-i duca undeva la curte)
S-a consemnat in acest proces verbal semnat si de d-na Pralea Cornelia faptul ca "Nerespectarea de catre persoane fizice sau juridice a normelor de igiena in vigoare, daca acestea creeaza riscuri pentru sanatatea publica se sanctioneaza cu amenda in cuantum de 2000 lei"

D-na Prale si-a exprimat supararea fata de cei care au reclamat.
Speram ca fiecare din vecinii nostri sa fie intelegatori, toleranti in limite normale si sa ne sprijinim reciproc pentru a evita excesele de orice fel din cadrul asociatiei.
Nu cred ca putem interzice detinerea unui catelus in apartament dar nici sa aduman maidanezii, sa facem crescatorii de caini in apartament.
Sus In jos
absolutep0wer




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 05/04/2009

Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Re: Cainii in asociatie   Cainii in asociatie Icon_minipostedJoi 21 Mai 2009 - 20:56

La multi ani pentru toti cei cu numele Constantin si Elena !
Sus In jos
david

david


masculin
Numarul mesajelor : 58
Varsta : 56
Data de inscriere : 14/03/2008

Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Re: Cainii in asociatie   Cainii in asociatie Icon_minipostedSam 13 Iun 2009 - 15:07

Am ajuns si eu pe sacra A de la blocul Muntenia.
Nu trebuie sa intrebi sau sa cauti familia Pralea ca ai la indemana mai multe indicii.
In primul rand la afisier este evident ca nu-si platesc intretinerea , avand suma restanta cea mai mare.
Daca treci prin dreptul usilor normal poti sa te sperii cand ajungi la etajul 2 ca te simt cainii si probabil daca nu ar fi usa inchisa te-ar rupe.
Chiar si cu usa inchisa nu poti stationa la etajul 2 ca te apuca durerea de stomac sau de cap datorita mirosului insuportabil.
Sus In jos
duracell




Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 20/07/2009

Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Re: Cainii in asociatie   Cainii in asociatie Icon_minipostedLun 20 Iul 2009 - 15:58

Buna ziua, as dori sa stiu daca exista vreo baza legala in care cainii sa fie trecuti la intretinere.
Sus In jos
Toto
Admin



masculin
Numarul mesajelor : 475
Varsta : 67
Localizare : Iasi
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 09/03/2008

Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Re: Cainii in asociatie   Cainii in asociatie Icon_minipostedMier 5 Aug 2009 - 22:02

Da. Baza legala poate fi hotararea adunarii generale .
Sus In jos
https://scala.forumgratuit.ro
eliza

eliza


feminin
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 66
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 14/03/2008

Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Re: Cainii in asociatie   Cainii in asociatie Icon_minipostedDum 23 Aug 2009 - 13:00

Un caine mare apare brusc dupa colt in fata copilului. Acesta se sperie si mama incearca sa-l linisteasca. Stapanul cainelui care merge la distanta de el , sigur de sine si razand amabil spune ca nu musca , ca-i un caine cuminte chiar daca e asa mare. Tanara mama insa va avea de vegheat multe nopti la capataiul copilului care are cosmaruri noaptea.
Stapanul si cainele ies la plimbare linistiti zilnic iar cainele inca nu a muscat pe nemeni ( deocamdata ). Ei nu au cosmaruri noaptea. E drept ? E normal ca numai copilul sa aiba cosmar ?
Eu cred ca stapanul cainelui ar trebui sa aiba cosmar zilnic pentru ca acel caine ar putea musca pe cineva, ar putea imbolnavi membrii familiei care stau cu patrupedul in casa .
Sus In jos
Toto
Admin



masculin
Numarul mesajelor : 475
Varsta : 67
Localizare : Iasi
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 09/03/2008

Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Re: Cainii in asociatie   Cainii in asociatie Icon_minipostedDum 20 Sept 2009 - 15:23

Ne plac animalele, cainii, pisicile, porumbeii, etc.
Dar sa fie fiecare crescuti in locuri special aamenajate, la casa, la curte, etc. In bloc, in apartament aceste animale devin periculoase pentru sanatatea oamenilor.
Masinile trebuie sa circule pe sosea . Cand circula pe trotuar incalca regulile de circulatie pentru pericolul la care expun pietonii, iar soferul este sanctionat. De ce nu s-ar aplica sanctiuni si pentru proprietarul cainelui tinut in apartament si nu in curte ?
Sus In jos
https://scala.forumgratuit.ro
andrei

andrei


masculin
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 54
Localizare : Iasi
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/03/2008

Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Re: Cainii in asociatie   Cainii in asociatie Icon_minipostedDum 27 Sept 2009 - 17:37

Unii locatari din blocuri spun ca sunt iubitori de animale. Dar numai declarativ pentru ca daca-ti iubesti cainele ar trebui sa-i asiguri conditii de trai, la curte, cusca, libertatea de a se misca , de a alerga toata ziua.
Ori cainele din apartament este chinuit, este prizonier, nu alearga in aer liber decat atat cat este scos detinutul la plimbare in curtea puscariei.
Sus In jos
eu
Vizitator




Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Cauze pierdute   Cainii in asociatie Icon_minipostedLun 25 Iul 2011 - 21:07

Cainele il ti unde poti si ai posibilitatea, ca de obicei oamenii sunt mai rai decat animalele traim intr-o jungla
Sus In jos
Maxim




Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 08/12/2009

Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: CEDO sanctioneaza statul Roman   Cainii in asociatie Icon_minipostedLun 1 Aug 2011 - 20:50

Judecatorii Curtii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) au decis ca Romania trebuie sa plateasca despagubiri de 9.000 de euro unei romance care
a fost muscata de caini vagabonzi.

Sursa:
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_25447/Romania-condamnata-la-CEDO-din-cauza-cainilor-vagabonzi.html
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cainii in asociatie Empty
MesajSubiect: Re: Cainii in asociatie   Cainii in asociatie Icon_miniposted

Sus In jos
 
Cainii in asociatie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Acte infiintare/modificare asociatie
» Sponsorizare asociatie
» Un bloc "fara stapan" - ce e de facut ?
» Cenzor din asociatie sau din afara asociatiei?
» cine poate fi administrator de asociatie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Civic Iasi :: Asociatia de proprietari :: Locative-
Mergi direct la: