Civic Iasi
Civic Iasi
Civic Iasi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Liste plata Septembrie 2022
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedMier 19 Oct 2022 - 13:04 Scris de ciubotaru savasta

» S-a stins domnul Gheorghe MIHALACHI
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:35 Scris de Toto

» ANUNT trist al asociatiei
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedVin 12 Aug 2022 - 13:31 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata mai 2022
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedMier 22 Iun 2022 - 11:32 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata intretinere Aprilie 2022
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 14:07 Scris de ciubotaru savasta

» Liste intretinere Martie 2022
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedMar 17 Mai 2022 - 13:43 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Februarie 2022
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedVin 18 Mar 2022 - 11:03 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Ianuarie 2022
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedLun 21 Feb 2022 - 15:54 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata octombrie 2021
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedJoi 18 Noi 2021 - 17:22 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Septembrie 2021
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedLun 25 Oct 2021 - 12:55 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata august 2021
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedVin 17 Sept 2021 - 20:51 Scris de ciubotaru savasta

» Liste plata Iulie 2021
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedMar 17 Aug 2021 - 12:47 Scris de ciubotaru savasta

Galerie
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar

 

 CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
mezzo 61




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 05/03/2009

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedJoi 5 Mar 2009 - 15:00

in cazul de fata ,exemplu concret am suprafata utila de 92, 91mp , balcoane - 9, 16 mp precum si cota indiviza de 8, 35 din suprafata comuna a imobilului impreuna cu dreptul de folosinta a terenului de 19, 8 mp resp cota de 8,35 din teren.
care , cate din aceste date se iau in calcul pentru cota parte indiviza , necesara la plata salariilor adm si om curatenie si cheltuieli comune ?
am inteles ca se calculeaza astfel : suprafata mea inmultita cu 100 supra totalul tuturor apartamentelor din bloc .
va rog sa ma corectati exact pe modelul pe care vi l-am expus .
multumesc
deasemeni in cazul de fata sunt cenzor , pot cere registrele si tot ce este folosit pentru calculul intretinerii , pentru o zi sa le verific acasa la mine ? locuiesc in acelas bloc
Sus In jos
Constantin

Constantin


masculin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 61
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 27/05/2008

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedJoi 5 Mar 2009 - 21:34

In principiu e corect ,dar pentru edificare consultati listele de plata afisate pe sit .
Conform legii 230 aveti acces la orice document . Se pot consulta doar la sediul asociatiei .Daca doriti si alte explicatii sint la asociatie in fiecare dimineata de la 9 la 11 , luni si miercuri de la 17 la 19.
Sus In jos
Adrian

Adrian


masculin
Numarul mesajelor : 97
Localizare : Iasi
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 15/12/2008

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedVin 6 Mar 2009 - 0:13

Legea 230/2007 Art.3. "e) cotă-parte indiviză - cota-parte de proprietate care îi revine fiecărei proprietăţi individuale din proprietatea comună şi este egală cu raportul dintre suprafaţa utilă a proprietăţii individuale şi totalul suprafeţelor utile ale tuturor proprietăţilor individuale; "
Deci se tine cont numai de suprafata utila trecuta in actele de proprietate, nu si de balcoane, teren , etc.
Calculul cotei parti indivize trecute in actul de proprietate a fost calculat pentru toate apartamentele cand s-au costruit si au fost consemnate in acte, schite. Cum sa calculat si se calculeaza? Se aduna suprafetele utile ale fiecarui apartament (sau spatiu cu alta destinatie aflat in proprietate individuala, de exemplu spatiile comerciale). Suprafata utila a apartamentului dv se imparte la suprafata totala utila (care s-a calculat mai sus). Rezultatul se inmulteste cu 100 si aceasta este cota indiviza aferenta apartamentului dv.

Mai concret . Suprafata de 92,91 se imparte la 1112,69 cat este suprafata utila a tuturor apartamentelor si se inmulteste cu 100, rezultand 8,35.

In asociatia noastra apare pe lista de plata suprafata utila a fiecarui apartament si suprafata tuturor apartamentelor. Factura de service lift se imparte pe toata suprafata si rezulta un cost pe metru patrat. Acesta este afisat pe lista si inmultit cu suprafata utila a fiecarui apartament da suma de plata individuala. Aceste sume adunate sunt egale cu valoarea facturii. Daca am avea in vedere cota indiviza ar fi gresit sa bagam la plata liftului agentii economici care sunt la parter, au intrere diferita, etc.
Actele trebuie sa stea la sediul asociatiei, dar se mai practica si luarea documentelor acasa. Nu cred ca este o problema dac se lucreaza cu oameni de incredere.
Sus In jos
mezzo 61




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 05/03/2009

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedVin 6 Mar 2009 - 8:17

sediul asociatiei se afla la administrator in bucatarie si care are 7 persoane in casa .deci e putin incomod , insa voi ruga presedinta sa faca un xerox dupa toate actele care trebuiesc verificate si semnate de mine .
in principiu trebuie sa stiu suprafata totala a ap ca sa pot face calculul .
Adrian , multumesc de raspuns si pe celalalt forum .
hai sa ramanem aici cu aceasta discutie , desi eu ti-am mai pus o intrebare acolo .
Sus In jos
mezzo 61




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 05/03/2009

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedVin 6 Mar 2009 - 8:31

Constantin , puteti sa detaliati situatia unui apartament cu restante , respectiv ap 35 din blocul 7 noiembrie scara a ? acest apartament are restante de 9386 lei si penalizare de 23189 . cum este posibil ? cum se calculeaza aceste penalitati .
situatia acestui apartament , avem si la noi in bloc - bucuresti .diferenta ar fi ca s-a schimbat administratorul si a plecat cu noile liste de la 0 acum omul a venit senin si si-a platit intretinerea pe luna ianuarie .blocul este debransat de la gaz si radet cum se cheama aici , apa calda si caldura , din 14 ap - 11 au centrala proprie .daca nu e dificil , v-as ruga sa-mi explicati cum se calculeaza aceste penalitati ,ideocamdata suntem asociatie de locatari .
multumesc
Sus In jos
Adrian

Adrian


masculin
Numarul mesajelor : 97
Localizare : Iasi
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 15/12/2008

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedVin 6 Mar 2009 - 14:26

Va pot trimite modelul in excell dar transmiteti o adresa de email
Sus In jos
Di.MoDi

Di.MoDi


feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 72
Localizare : Deva - Hunedoara
Joburi/Distractii : însoţitor Alzeimer/distracţii amânate :D
Stare de spirit : optimistă
Data de inscriere : 12/06/2009

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedVin 12 Iun 2009 - 10:19

Revenind la calculul cotei-părţi indivize: ştiu că suma cotelor indivize aferente tuturor apartamentelor din bloc, trebuie sa fie 100 ... dacă mă ghidez după Contractele încheiate la cumpărarea apartamentelot de la fostul GIGCL... suma îmi dă 132.. în plus, cotele apartamentelor de pe aceeaşi coloană (deci similare) nu se potrivesc de fel (ca de altfel nici dimensiunile de pe schiţele apartamentelor). Cartea tehnică a a blocului, plimbată de-a lungul anilor, de la un administrator la altul, este incompletă (sau poate, aşa o fi fost de la bun început)... cert este ca am găsit doar planul etaj şi planul subsol ... şi nici un fel de listă cu cotele indivize... este corect dacă am să calculez eu aceste cote, raportând suprafeţele utile ale apartamentelor (după Proiect) la suprafaţa desfăşurată a blocului (Su a celor 88 apartamente + Su Casa scării + Su asccensor + Su hol de la intrare) x nr. nivelelor (P+10)?
Sus In jos
Adrian

Adrian


masculin
Numarul mesajelor : 97
Localizare : Iasi
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 15/12/2008

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedVin 12 Iun 2009 - 16:05

Incep cu sfarsitul pentru ca e mai simplu. Nu exista SU (suprafata utila) dacat pentru apartamente sau spatii cu alta destinatie (magazin, birou notarial, frizerie, etc ). Casa scarii, spatiul unde este aplasat ascensorul, holurile, balcoanele, etc sunt spatii comune, nu au ele in sine o suprafata utila. De aceea probabil ati ajuns la 132 in loc de 100.
Daca vreti sa va complicati calculand cote parti pana la adanci batraneti, e-n regula , continuati.
Dar adunati numai suprafetele utile din interiorul apartamentelor .
Asa aflati suprafata utila a scarii sau blocului. Nu va intereseaza suprafetele din afara apartamentelor.
Adunand apoi procentele din actele de proprietate poate ca ajungeti la 100%.
Dar cel mai corect este sa lasat procentele si sa va referiti, cand faceti repartizarea cheltuielilor, la suprafata utila totala si suprafata utila a fiecarui apartament.

Ati facut o reparatie la lift de 5000 lei. Impartiti aceasta suma la 2000 m.p., suprafata utila a tuturor apartamentelor de pe scara respectiva. Rezulta 2,50 lei/m.p. Un apartament care are SU = 40 m.p. va avea de plata 40 X 2,50 = 100 lei. Un apartam de 60 m.p. 60 X 2,50 = 150 lei....... Total 5000 lei.

Vedeti listele de plata afisate pe acest forum si observati faptul ca repartizarea cheltuielilor se face tinand cont de SU si nu de cota indiviza din actrele proprietarului.
Sus In jos
Di.MoDi

Di.MoDi


feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 72
Localizare : Deva - Hunedoara
Joburi/Distractii : însoţitor Alzeimer/distracţii amânate :D
Stare de spirit : optimistă
Data de inscriere : 12/06/2009

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedSam 13 Iun 2009 - 9:22

MULŢUMESC ! "Cât trăieşti tot înveţi" ... nu aşa se spune ?Smile
Necazul la noi, este că apartamentele de acelaşi tip şi de pe aceeaşi coloană, au Su diferită !! Şi nu e un caz singular ! pe o coloană de 10 etaje, am găsit 7-8 Su diferite! Shocked Dumnezeu ştie de cine şi după ce criterii au fost întocmite contractele de vânzare-cumpărare, dar mi se pare de bun simţ, să NU cred că între 2 apartamente situate unul deasupra celuilalt pot exista diferenţe de suprafaţă de până la 4 metri pătraţi ! De aceea am apelat la proiectul din Cartea tehnică, nu din dorinţa de a-mi găsi ocupaţie ... şi calculând cotele indivize aşa cum mi-aţi explicat, am reuşit să obţin cote egale pentru apartamentele similare, iar din însumarea lor cifra 100 nu 132 cât ieşea din însumarea cotelor înscrise în contracte ! (ooof, modestia asta o să mă omoare !) Very Happy Am apelat la repartizarea cheltuielilor pe cote părţi indivize (exact cum prevede Lg.230/2007), pentru a pune capăt eternelor dispute dintre locatari, pe această temă. Evident că repartizarea consumurilor contorizate, sau a celor facturate pe persoană (cum este evacuarea gunoiului menajer), se va face conform facturilor sunny
Sus In jos
Adrian

Adrian


masculin
Numarul mesajelor : 97
Localizare : Iasi
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 15/12/2008

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedSam 13 Iun 2009 - 11:52

Un vecin a realizat , la modul legal, cu autorizatii, etc , o modificare in apartament. A desfiintat un perete si a prelungit sufrageria cu suprafata balconului, adica vreo 4 m.p.
A facut alte schite a facut intabularea , etc.
A adus la asociatie aceste documente si din SU de 70 m.p. acum are pe lista de plata SU de 74 m.p. Suma suprafetelor utile ale scarii era de 2542 m.p. , iar acum este 2546 m.p. Daca vom apela la metoda repartizarii cheltuielilor pe cote indivize (procente ), va trebui sa calculam aceste procente pentru fiecare apartament. Si asemenea modificari mai pot apare si peste 3 luni la altcineva. Apoi am inchiriat un uscator unui vecin pentru suma de 50 le/luna. Uscatorul are 9 m.p. Am adaugat 9 m.p. la SU totala pentru ca vecinul suporta si pentru acest spatiu cheltuieli. La fel nu am calculat procente ci suprafete utile. Peste 10 luni vecinul renunta la spatiu. Simplu scadem din SU totala aceasta suprafata.
Insist cu aceste exemple pentru a explica de ce aplicam repartizarea la suprafata si9 nu la procente.
Sus In jos
Di.MoDi

Di.MoDi


feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 72
Localizare : Deva - Hunedoara
Joburi/Distractii : însoţitor Alzeimer/distracţii amânate :D
Stare de spirit : optimistă
Data de inscriere : 12/06/2009

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedDum 14 Iun 2009 - 2:41

Aha! Am prins ideea ... din fericire la noi nu sunt deocamdată asemenea cazuri de modificări, iar de inchirieri nu se pune problema, neavând spaţiii pretabile pentru aşa ceva...dar e bine de reţinut, pentru viitor Smile
Sus In jos
x
Vizitator




CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedMier 5 Ian 2011 - 12:01

am si eu o nelamurire ...cum se plateste caldura, pe numarul de camere sau pe numarul de persoane?
Sus In jos
Toto
Admin



masculin
Numarul mesajelor : 475
Varsta : 67
Localizare : Iasi
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 09/03/2008

CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_minipostedMier 5 Ian 2011 - 14:15

Asociatia noastra este debransata de peste 3 ani de la sistemul public de caldura. Dar poate mai citesc si altii care sunt acum bransati si va pot lamuri concret.
Sunt blocuri unde exista sisteme de masurare a agentului termic pe fiecare scara sau pe mai multe scari.
Sunt blocuri in care s-au montat partial sau in toatalitate repartitoare de caldura pe fiecare calorifer.
Sunt blocuri in care exista calorifere pe casa scarii si altele unde nu exista aceste calorifere.
De aceea sunt mai multe moduri de repartizare a cheltuielilor cu caldura.
Dar, oricum ar fi, cheltuielile pentru incalzire nu se repartizeaza nicicum pe numar de persoane sau numar de camere.
In general, incalzirea se plateste, pentru partile comune (in functie de cota indiviza de proprietate), pentru incalzirea apartamentului in functie de suprafata apartamentului si/sau conform calculelor facute in urma citirii lunare a repartitoarelor.
Sus In jos
https://scala.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA   CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA Icon_miniposted

Sus In jos
 
CUM SE CALCULEAZA COTA PARTE INDIVIZA
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cota parte indiviza
» cota indiviza
» cota indiviza
» Human Planet

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Civic Iasi :: Asociatia de proprietari :: Locative-
Mergi direct la: